Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/celalyesil.com/public_html/wp-content/themes/nanomag/functions.php on line 73
WordPress Eklentileri | Celal Yeşil

WordPress Eklentileri

Günümüzün en güçlü içerik yönetim sistemini verimli bir şekilde kullanmak için WordPress Eklentileri çok önemlidir. WordPress artık oldukça yaygın kullanılmaya başladı. Özellikle son 4 yıla baktığımızda bu sistemin kendini nasıl geliştirdiği ve büyük sitelerin bu altyapıyı nasıl kendileri için benimsediklerine şahit olduk. Başlıbaşına kurulu bir WordPress eklentisi olmadan bir işlevsellik içerisinde değildir. Ancak kuracağınız WordPress Eklentileri sitenize bir çok işlevsellik katacak ve hayallerinizdeki fonksiyonları sitenize sunacaktır. Hangi eklentileri sitenize kuracağınız ve bunları nasıl yöneteceğinizi öğrenebileceğiniz bir websitesi var.

Sitenize bir çok farklı yöntem sayesinde kolaylıkla eklenti yükleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz eklentileri kullandığınız web tarayıcınız(Chrome, Firefox, IE gibi) yardımıyla yükleyebilirsiniz. Eklentiler > Yeni Ekle > Yükle yönergesini takip ettiğinizde bilgisayardan dosya seçmenizi isteyen bir sayfa açılacaktır. Buradan kolaylıkla eklentiyi yükleyebilir ardından aktif edebilirsiniz. Yine tarayıcıdan Ara / Öne Çıkan / Popüler gibi başlıkları kullanarak eklentilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede indirmeye gerek kalmadan direkt wordpress.org üzerinden eklentiler sitenize çekilecektir. Kullandığınız hosting şirketine bağlı olarak bu direk yükleme işlemini herhangi bir ayar yapmadan kullanabilirsiniz.

Eklenti yüklemenin bir diğer yöntemi ise FTP aracılığıyla gerçekleşmektedir. İçlerinden en çok bilgi isteyen bu yöntemle bile dakikalar içerisinde istediğiniz kadar eklentiyi yüklemiş olursunuz. FTP yardımıyla sunucunuza bağlandıktan sonra /wp-content/plugins dosyasına geçip eklentileri yüklemelisiniz. Buradan yapılan işlemlerde eklentiler otomatik olarak yüklenmiş olur size sadece etkinleştirmesi kalır.
Tabii, bu konuda da dikkat etmeniz gereken bir husus var. İzin verdiğiniz her yazma izni size güvenlik açığı olarak geri dönecektir. İşlemlerinizi bitirdikten sonra yazma izinlerini kapatabilirsiniz. Dosyalar üzerinde düzenleme yapabilmek için WordPress yönetim paneline bağlı değilsiniz. Direkt olarak FTP üzerinden dosyaları silebilir veya güncelleyebilirsiniz.
Eklentileri bulabileceğiniz adres: WordPress Eklentileri
One thought on “WordPress Eklentileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir