Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/celalyesil.com/public_html/wp-content/themes/nanomag/functions.php on line 73
Insurgency: Modern Savaş | Celal Yeşil

Insurgency: Modern Savaş

Satışa sunulmadan önce uzun süre Early Access ile piyasada bulunan Insurgency, daha önce Half-Life 2 modu olarak karşımıza çıkmıştı. Bu modern savaş oyununun bağımsız bir mod olarak piyasada yer alması ise sancılı oldu.

Insurgency, Valve’in Source Oyun Motoru ile geliştirilmiş durumda. Motorun sınırları da zorlanmış. Daha önce Valve yapımlarında görmediğimiz CoD serisinden aşina olduğumuz Iron Sight özelliği, nişan alırken sağa veya sola eğilme, silah kişiselleştirme, takım içi lider ve takım içi konuşmaların yakındaki düşmanlar tarafından duyulabilmesi gibi küçük yenilikler eklenmiş. Yapım sadece multiplayer oynanış üzerine kurulu. Co-Op modunun yanında tek başına oynayabileceğiniz sadece başlangıç eğitimi bulunmakta.

AĞIR TOPLARDAN ETKİLENMİŞ
Oyun gerçekçilikle harmanlanmış ve bunu gerçekten iyi bir şekilde başarmış bir FPS shooter. Piyasada bulunan aynı tür yapımlardan oldukça farklı. Counter-Strike, Call of Duty ve Battlefield serilerinin sanki bir arada eritilip yapılmış hali gibi her ağır toptan bir özellik bulunmakta yapımda. Oyundaki en ön plandaki özellik gerçeklik. Ekranda ne bir crosshair, ne kalan mermi sayımızı ve canımızı gösteren bir bar, ne de kimlerin kimi öldürdüğünü gösteren yazılar bulunuyor. Oyun 3 farklı bölüme ayrılmış, 8 adet oyun modu bulunuyor. Multiplayer modları: Skirmish, VIP, Strike, Search & Destroy, Firefight ve Push iken Co-op modu ise Checkpoint ve Outpost.

NE KADAR AĞIR O KADAR YAVAŞ
Oyunda takımlar otomatik seçiliyor ve sizi bir takıma atıyor. Ya direnişçilerden ya da güvenlik güçlerinden oluyoruz. (Co-op modunda sadece güvenlik güçlerinden olabiliyoruz.) Seçebileceğimiz iki grup ve 8 asker sınıfı bulunuyor. Her sınıfın farklı silahları ve farklı silah kişiselleştirme özellikleri var.

Oyunda bir silah seçimi ve silah kişiselleştirilmesi supply puanları üzerinden yapılmakta. Ne kadar supply puanınız var ise silahlarınızı ona göre kişiselleştirebiliyorsunuz. İsterseniz tabancanızı, el bombanızı, zırhınızı ve fazladan cephane taşımanızı sağlayan yeleğinizi iptal edip bunun yerine ana silahınıza el feneri, lazer göstergesi, dürbün ve delici mermi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra belli bir ağırlık kotası var. Ne kadar ağırsanız, o kadar yavaş hareket edersiniz. Oyun içinde pek çok kilit nokta bulunuyor. Bunlardan bir tanesi iletişim ve stratejinin önemi. Oyunda haritada düşmanların nerede olduklarını, nereden gelebileceklerini, nereye gidebileceklerini tahmin etmemiz gerekmekte çünkü bunu gösteren bir gösterge yok. Bu yüzden oyunda harita bilgisi ön planda. Oyunda silah sesi duyduğunuzda kimin ateş ettiğini veya o ateş sonucunda kimin öldüğünü bilemiyoruz. Bu özellik oyunu ilgi çekici ve eğlenceli yapıyor.

Harita sayısı az (şimdilik) olsa da haritaların ezberlenmesi, hangi noktaların kullanılıp kullanılmayacağı, düşmanların nerelerden gelebileceği gibi detayları öğrenmek uzun zaman alıyor. Haritalar ikiye ayrılıyor. Biri gece, biri gündüz… Oyunda klasik sunucu tarayıcısı bulunmakla birlikte oyunun sizi atayacağı sunucular da bulunmakta. Her ne kadar Avrupa sunucularında ping sorunu yaşamadan oynasa da 100+ bir ping sizi oyun zevkinizden edebilir.

AZ PARA ÇOK EĞLENCE
Insurgency, kesinlikle Half-Life 2’ye çıkan mod halinden çok çok çok daha büyük bir yapım olmuş. Büyük gelişme kat edilmiş. Her ne kadar piyasadaki rakipleri kadar büyük bir bütçeye sahip olmadığından dolayı grafiksel açıdan onlarla rekabet edemese de onların bizlere sunamadığı derecede detaylı ve karmaşık olmayan bir oynanış sunuyor.

Piyasadaki benzer FPS oyunlarının aksine daha az para ödeyerek daha çok eğlenebilirsiniz. Insurgency, gerçekçi oynanışa sahip FPS hayranıysanız ve oynanışı grafiklere tercih edenlerdenseniz kesinlikle paranızın son kuruşuna kadar değecek bir yapım. Gerçekçi, strateji ve planlama olmadan hayatta kalamayacağınız bir FPS Shooter arıyorsanız Insurgency bu özellikleriyle kesinlikle size göre.
One thought on “Insurgency: Modern Savaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir