Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/celalyesil.com/public_html/wp-content/themes/nanomag/functions.php on line 73
Erzincan Merkez Komutanlığı Bedelli Askerlik Rehberi | Celal Yeşil

Erzincan Merkez Komutanlığı Bedelli Askerlik Rehberi

Merhaba, 13-31 Mayıs 2019 tarihleri arası Bedelli Askerlik görevimi Erzincan Merkez Komutanlığında yaptım. Gitmeden önce ve gittikten sonraki tecrübelerimi sizinle paylaşacağım.

Öncelikle yer yön tayini yapalım :) Haritadaki yeri burası: https://www.google.com/maps/dir/39.7645026,39.4929113/39.7644701,39.4929616/@39.765589,39.4903559,503m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0

Genel olarak o bölgede Merkez komutanlığı denildiğinde 59. topçu alayı gösteriliyor. Bu alayda ortalama 3000 bedelli olduğu söyleniyor. Bu sebepten katılış tarihim 13 Mayıs olmasına rağmen 1 gün erken gittim. Birliğe ilk giren ben oldum ve beni Bedelli Askerlerin Kıdemlisi yaptılar. Buraya sonra değineceğim.

Ben Ankaradan gittim, normalde uçakla gidecektim biraz gecikme yaşadım trafikten kaynaklı tam kapı kapanırken gittim tekrar açmadılar kapıyı. 9 saatlik bir otobüs yolculuğuyla Erzincan otogarına ulaştım. Oradan taksi ile merkez’e gittim. Otobüs veya dolmuş var mı hiç dikkat etmedim. Gezilecek bir yeri var mı diye baktım. Çarşının olduğu bir cadde var başkada bir yeri yokmuş oranın halkının söylediğine göre. Ufaktan bir yemek yedim sonra tekrar taksiye atlayıp askeriyeye gittim. 

Nizamıye’ye sevk kağıdımı verdim kontrol ettiler ve beni nizamiye içerisine aldılar üstümü aramak için ve çantayı aramak için. Cep telefonu, Sim kart ve benzeri cihazları içeri sokmak yasak eğer üzerinizde veya çanta aramanızda bulunursa çıkışta verilmek üzere teslim alınıyor. İlaç kullanıyorsanız veya tedbir amacıyla ilaç aldıysanız bunlarda revire teslim edilmek üzere sizden alınıyor ihtiyacınız olduğunda revire giderek ilacınızı günlük olarak alabiliyorsunuz. Bu arada içeriye kesinlikle ıslak mendik sokmak yasak. Bazı öküz arkadaşlar tuvalete attıkları için tıkanmaya neden oluyormuş.

Arama işlemi bittikten sonra ilk gelen ben olduğum için sevk kağıdıma 1 yazdılar. Gelen sırasına göre numara veriliyor içeride tüm işlemler numara olarak hallediliyor. 

Akşam saatleri yaklaştığında çamaşırlıktan nevresim setleri veriliyor.

Sabah saatlerinde gidilip teslim olunduğunda akşama kadar kantin ve kamelya bölgesinde sivil kıyafetlerle boş boş dolanıyorsunuz. Kantine öğleye doğru bilgisayar kuruluyor ve burada üst kamuflaj giyilerek fotoğraf çekinip kayıt oluyorsunuz. Ardından bedellilerin tamamının gelmesini bekliyorsunuz. Benim gittiğim dönemde 72 kişiydik. 2 gün ortalıkla boş boş dolaştık yemek içtimalarına katıldık sadece. 2 günün sonunda tüm herkesin işlemleri tamamlandı. 3. gün kamuflaj ve botları almak için 59. toplu alayına araçlarla gittik.

Bize verilen malzemeler;

1 Adet Üst Kamuflaj

2 Adet havlu birisi el yüz

1 Adet Fanila

1 Adet Çorap

1 Adet Kilot 

1 Çift Bot 

Bunları hemen giyiniyorsunuz orada. Küçük olduğunda değişim yapıyorlar ama büyük olduğundan değiştirme yapmıyorlar. Botu özel bir bağlama yöntemi var çapraz değil düz bir çizgi olması gerekiyor. Bunu gösteriyorlar.

Kalk saati: 06:30 ama ne kadar erken kalkarsanız o kadar iyi olur ortalama 20 adet lavabo ve tuvalet var. Sıra beklemezsiniz. Ben 06:05’de kalkıp traş olup tuvalete giriyordum sonra yarım saat kadar yatıp tekrar kalkıp üstümü giyip içtima alanına geçiyordum. Banyo her gün 20:00 – 21:00 arası bedelliler için var ve sabah 05:30 – 06:00 arası ihtiyaç banyosu var.

Kahvaltı içtima saati: 06:50 Nöbetçi komutana göre ortalama 20 dakika sürüyor.

Mıntıka içtiması: 07:30 Bu saate kadar kahvaltıyı bitirmeniz ve alanda olmanız gerekiyor.

Sabah içtiması: 08:15 burada bölük komutanı (Binbaşı) içtima alıyor. Bir problem olup olmadığını soruyor. (Problem varsa ilk başta çavuşlar veya komutanlara bildirmek gerekiyor. Burada direk binbaşına bildirmek yanlış bir durum oluyor komutanların bilgisi olmadan. Komutanlara sıkıntı çıkıyor.) Benim bot problemim vardı 47 numara ayakkabı giyiyorum sivilde. Zorla bana 47 bot verdiler ayağımı felaket sıktı. 3 gün boyunca sürekli komutanlara bilgi verdim, bu durum bölük komutanımıza kadar gitti silsile yoluyla. Problemim çözüldü 49 numara verdiler :) Sabah içtiması sırasında bölük komutanımız bana sordu çözüldü mü diye. (Burada kime hitap edildiyse selam durularak “Celal Yeşil Kırıkkale evet komutanım çözüldü” şeklinde cevap verilmek gerekiyor. Bu durum tüm komutanlar için geçerli.)

Birazda yemeklerden bahsedeyim;

Yemekler özel bir firma tarafından yıllık ihale ile veriliyor.

Sabah kahvaltısı çok zayıf, komutanlarında bilgisi var ama devlet onaylı olduğu için birşey yapılamıyor. Örnek; Zeytin, bal, tereyağı ve kaşar peynir porsiyonlar gerçekten de çok az.

Öğle ve akşam yemekleri tatmin edici. Benim etle pek aram yok her yemekte et kesinlikle var.

Aç kalmanız durumunda, gazino içerisinde çay alanı var oradan tost poğaça veya tatlı yiyebilirsiniz. Tabi kantinde bisküvi çeşitleri falan var fazlasıyla.

Öğle yemeği içtiması: 11:50

Öğle sonu içtiması: 13:15

Akşam yemeği içtiması: 19:00 (Benim gittiğimde ramazan olduğu için böyleydi ama normali 18:00 olduğu söyleniyordu)

Yat içtiması: Bu tamamen nöbetçi komutana bağlı kimisi alıyor kimisi almıyor. Genelde koğuşta alınıyor.

4. Gündü sanırım aşı olunuyor. Kantine sağlık bakanlığından personel geliyor. 1991 yılından büyükler 2 koldan aşı oluyorlar küçükler tek aşı.

4. gün ile birlikte mıntıka temizlikleri başladı. 10’arlı gruplara ayırılarak bölge bölge temizlik yapılıyor. Burada size tavsiyem koğuşları size verilen sabunla değilde kendi götüreceğiniz sabunla temizleyin daha temiz olacak ve daha güzel kokacaktır.

İlk hafta böyle kayıt vs. derken bitiyor. Arada komutanlarımız konuşuyor bilgi veriyor. Her içtimada ortalama 20-30 dakika bekliyoruz rahat olda.

2. hafta başında bize harbiye marşı dinlettiler ve ezberlememiz söylendi yemin töreninde bu marş söylenerek uygun adımda yürünecek ( https://www.youtube.com/watch?v=Iu_FTRz-JQY ) Daha önce alışkın olmadığımız için baya zorlanıyoruz. 36 kişilik gruplar halinde takım oluyoruz. Herkesin aynı anda sol ve sağ adımını atmaları gerekiyor. Aksi halde bu yürüyüş baya uzun hale geliyor. Mesela; 15 dk’da herkes yaparsa istiraat veriyor komutan ama yapamazsanız 1 saat civarında marşı söyleyerek yapmaya çalışıyorsunuz. Günün belirli saatlerinde bu eğitim devam ediyor yemin törenine kadar.

Yine 2. hafta AK-47’leri sökme ve takma eğitimi alıyoruz ve atışlara gidiyoruz. Bizim gittiğimiz yerde kağıt hedefler yoktu adam hedefler vardı. Ben birbirine yakın üçgen yaptım 3 atış ile. Pro arkadaşlar vardı daha iyiydi kimiside gözünü kapatıp attı hiçbirini vuramadı. Baya keyifli geçti bana göre.

Bazı eğitim ve seminerler oldu; Aile planlama, aids, hiv vs. gibi

Botanik diye adlandırılan bir alanda savaş alanı eğitimleri verildi. 

3. haftaya geçtiğimizde marşlarla yürüyüşler biraz daha arttı yemin töreninde daha iyi yapabilmemiz adına.

Salı günü 59. topçu alayına prova için gittik orada diğer alaydan 1 takım bedelli askerle birleştik boy sırası yapıldı ona göre bir sıra oluşturuldu. Ben 1.89 olduğum için 1. manganın 3. sırasındaydım. (Sağdan geriye doğru 3. sıra)

Yazının başında belirtmiştim 1. girdiğim için bana plaket verileceğini söylediler ve küçük bir yazı verdiler ezberlemem için.  

Perşembe günü tekrar bir yemin töreni provası oldu. 

Cuma günü sabah 09:00 gibi topçu alanındaki sinema salonuna giderek yemin törenine başladık. Yeminimizi ettik plaketimi aldım. Oradan tekrar birliğimize döndük. Bize verilen kıyafetleri botları teslim ettik ve terhis kağıtlarımızı aldık. İmzaları attık son bir içtima alındı. Komutanlarımızın konuşmaları oldu helalleştik ve nizamiyeye gittik orada tekrar bir sıra olduk son bir imzada orada atıldı ve görevimizi tamamlayarak çıkışımızı yaptık.

Genel ve yüzeysel olarak yazmaya çalıştım. Aklınıza gelen sorular olursa yorum atarsanız cevaplayabilirim.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir